von Lavskriken » Do, 24. Mai 2007, 21:39
I Tyskland synes de fleste at ferier er best hvor man kan oppholde seg ved stranden, hvor man kan svømme i havet, hvor man kan ligge i solen, hvor man får god mat, osv.
De fleste i Tyskland vet at Norge befinner seg i Nord-Europa med lave temperaturer, mye dårlig vær, bare få strander hvor man kunne bade. De fleste vet at Norge har mye fjell, hvor det blir slitsom å bevege seg. De fleste vet at Norge tjener gode penger med oljen, og at alt er dyrere enn hos oss. De fleste vet at man ikke kan betale med Euro i Norge, men at man må veksle penger, slik at prisene ikke lar seg sammenligne så lett med disse i Europa.
Derfor foretrekker de fleste i Tyskland et ferieopphold i Spania, i Italia eller i Hellas. Der er det varmt, man har stabile værforhold, man får god mat og betaler med Euro. Så forstår man med engang, hvor mye man må betale og om dette var rimeligere eller dyrere enn i Tyskland.
Men jeg har aldri hørt at noen snakket om Norge som noe ekkelt! Det finnes mange som drømmer om en skipsreise langs Norges kysten med utflykter i de mange kjente fjordene. Men det koster mye å ta hurtigruten fra Bergen til Nordkapp, og derfor forblir det en drøm for mange!
Dessuten reiser mange tyskere med liten punge først og fremst etter tilbud: Der hvor det er rimelig, der hvor naboen allerede har vært, der reiser man. Målene skifter hvert år: engang var det Bulgaria, så Tyrkia, så den Dominikanske republikken, for tiden er det Egyptia, hvor man kan reise med rimelig tilbud!
Vi vet at Nobel-fredsprisen blir utgitt fra Norske myndigheter i Oslo. Vi vet at det finnes norske politikkere som har meget engasjert seg i verden. Så kan jeg ikke forstå at man skulle tenke om Norge som noe ekkelt!
Plages kanskje disse som hevder slike tanker av en slags mindreverdighetsfølelse?
Hilsen! Lavskriken